EXPOZIȚIA ,,VLAȘCA ÎN RĂZBOIUL REÎNTREGIRII,,

Expoziția “Vlașca în războiul reîntregirii”, vernisata astăzi in foaierul Centrului Cultural a reunit oameni de cultura, reprezentanți ai autoritatilor publice si cel mai important, elevi din clasele a X-a si a XI-a de la Liceele Ion Maiorescu si Nicolae Cartojan care au asistat la o adevarata lectie de istorie.

Pe simezele expozitiei au fost asezate imagini cu documente si fotografii impartite pe capitolele: Premise, Un nou an nou, Lupta in Vlașca, Distrugeri, Eroi, Decembrie, despre care au vorbit invitații Ancu Damian, Emil Păunescu si Ion Bălan.

Viceprimarul Ion Dragomir și-a exprimat bucuria că la aceasta acțiune sunt prezenți tinerii care trebuie să cunoasca istoria si contextul Marii Uniri, in an centenar.
Expozitia a fost organizata de Centrul Judetean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Traditionale Giurgiu, doamna director Carmen Pețcanca fiind si cea care a deschis vernisajul, Centrul Cultural Ion Vinea Giurgiu si Biroul Județean Giurgiu al Arhivelor Naționale.

Actiunea de astazi se inscrie in seria de evenimente dedicate anului centenar, la Giurgiu.
#romania100

Ultima modificare: 20.11.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu